مراحل تولید اسپرم در مردان چگونه است؟

تولید اسپرم مهم ترین جزء در بخش تولید مثل مردانه است و در گونه های تولید مثل جنسی قرار دارد. اما باید گفت که تفاوت قابل توجهی در اندازه گونه های اسپرم مردانه وجود دارد و کوچک ترین آن ها، سلول های اسپرم مردان در گونه انسان است.

نبض ما – تولید اسپرم چگونه است؟ و مدت زمان اسپرم سازی چقدر است؟ یکی از سلول های اسپرم حالتی متحرک دارد و به عنوان اسپرماتوزون شناخته می شود، در حالی که سلول دیگر اسپرم غیر متحرک بوده و به عنوان اسپرماتیک نامیده می شود.

سلول های اسپرم به خودی خود، نمی توانند تقسیم شوند و طول عمر محدودی دارند ، اما بعد از  ترکیب با سلول های تخمک در طول لقاح در یک ارگانیسم جدید شروع به رشد می کنند. ۲۳ کروموزوم سلول اسپرم میتوانند به ۲۳ کروموزوم تخمک بپیوندند تا سلول جدیدی ایجاد کنند. اسپرم پستانداران در بیضه ها ذخیره شده و از آلت تناسلی آزاد می شود.

مراحل تولید اسپرم

پایه بنیادی باروری مردان، سلول اسپرم است. سلول های اسپرم عمدتا بسته های متشکل از مواد ژنتیکی (DNA) و به شکل پروانه ای هستند. سلول اسپرم بالغ نقطه پایان چرخه حیات اسپرم است. تقریبا زمان بندی تولید سلول تک اسپرم ۲٫۵ ماه است.

اسپرم در ابتدا در لوله های کوچک میکروسکوپی درون بیضه به نام لوله های اسپرمی شکل  می گیرد. بیضه ها در مردان دو چیز را تولید می کنند که شامل، اسپرم و تستوسترون و یا  (هورمون جنسی مردانه) است. از این رو، جمعیت سلولی داخل بیضه از سه نوع  سلول اساسی تشکیل شده است:

 • سلول های بنیادی ، سلول های تولید اسپرم
 • سلول هایی که  در مرحله اولیه، باعث رشد و توسعه اسپرم نابالغ می شوند.
 • سلول های تولید کننده تستوسترون

فرمان اولیه تولید تستوسترون و اسپرم در بیضه ها در واقع از مغز و به ویژه غده هیپوفیز، صادر می شود. هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه (LH) به ترتیب از هیپوفیز به خون آزاد می شود و باعث رشد اسپرم و تستوسترون می شود. تستوسترون بلافاصله به خون منتقل شده و عملکرد خود را آغاز می کند.

هنگامی که سلول های اسپرم ساخته می شوند، فرایند بلوغ آن ها آغاز می شود که به طور متوسط ​​۷۲ روز طول می کشد. این موضوع  نقش مهمی در قدرت باروری مردان دارد. با شناخت این که بلوغ اسپرم حدود ۷۲ روز به طول می انجامد، مردان می توانند برای بهبود و کیفیت اسپرم، سبک مناسبی از زندگی را انتخاب کرده و شانس بیشتری در باروری داشته باشند.

فرایند بلوغ اسپرم همچنان ادامه دارد، آن ها از طریق لوله ها به بیضه ها رسیده و سپس اسپرم ها، از طریق کشاله ران در داخل لگن، به اسکروتوم و در نهایت به غده پروستات می رسند. غده پروستات در طول ارگاسم و انزال مایع منی را  تولید می کند.

مواد تشکیل دهنده اسپرم

هر قاشق چایخوری اسپرم، دارای حدود پنج تا هفت کالری و حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون اسپرم است. از آنجا که اسپرم تنها حدود یک درصد از مایع منی را تشکیل می دهد، پس ۹۹ درصد دیگر را چه موادی تشکیل می دهند؟! به طور کلی مواد تشکیل دهنده اسپرم و تولید اسپرم عبارتند از:

 • شکر فروکتوز
 • آب
 • اسید اسکوربیک (ویتامین C)
 • اسید سیتریک
 • آنزیم ها
 • پروتئین
 • فسفات و بی کربنات (پایه)
 •  فلز روی

مدت زمان اسپرم سازی

اسپرم هر روز تولید می شود، اما یک دوره بازسازی کامل تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) حدود ۶۴ روز طول می کشد. اسپرماتوژنز شامل چرخه کامل تولید و بلوغ اسپرم است. اسپرم تولید شده در طی این چرخه به بلوغ می رسد و هنگام ترکیب با تخمک زنان قدرت باروری و لقاح پیدا می کند.

مطالب پیشنهادی

در طول اسپرماتوژنز، بیضه های مرد چندین میلیون اسپرم در روز (حدود هر ۱۵۰۰ ثانیه)، تولید می کند. و این روند تا پایان یک دوره تولید کامل اسپرم بوده و در طی این مدت، بدن مرد می تواند تا ۸ میلیارد اسپرم را مجددا  بازسازی کند.

ممکن است تصور کنید که این میزان اسپرم بسیار زیاد است اما در واقع،  ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون سلول اسپرم در یک میلی لیتر منی وجود دارد و بدن شما برای اطمینان از واکنش مناسب اسپرم ها و تضمین قدرت باروری میزان بیشتری اسپرم تولید می کند

چرخه تولید اسپرم چیست؟

چرخه بازسازی اسپرم شامل موارد زیر است:

– تقسیم سلول های اسپرم های دیپلوئیدی به اسپرماتید هاپلوئید که حاوی اطلاعات ژنتیکی هستند.

– بلوغ اسپرم در بیضه ها بویژه در لوله های اسپرمی. هورمون ها تا زمان تشکیل اسپرم،  به این اسپرماتید ها کمک می کنند، سپس اسپرم تا زمان بالغ شدن، در بیضه ها باقی می ماند. اسپرم بالغ دارای سر، حاوی مواد ژنتیکی و دم است که به اسپرم ها کمک می کند به آسانی، با تخمک زن جفت شود.

– حرکت اسپرم به اپیدیدیم یعنی لوله ای متصل به بیضه ها که اسپرم را ذخیره می کند. اپیدیدیم، اسپرم را تا زمان انزال حفظ و نگهداری می کند. این قسمت، همان جایی است که حرکت اسپرم در آن افزایش یافته و توانایی حرکت پیدا می کند. با این توانایی، اسپرم به راحتی می تواند در هنگام انزال در مایع منی جمع شده و سپس آزاد شود.

تعداد اسپرم

بدن مرد برای حفظ اسپرم سالم و با کیفیت، نیاز به سلامت کلی دارد. از این رو، تغذیه و تقویت اسپرم ها از طریق یک رژیم غذایی مناسب و دیگر موارد تاثیر گذار بر آن، برای مردان بسیار مهم است.

اسپرم کجا تولید می شود؟

سیستم تولید مثل مردانه و تولید اسپرم در انسان شامل اندام های جنس اولیه، بیضه ها و مجموعه ای از سازه های جنسی اضافی می باشد. بیضه های مرد به شکل تخم مرغی هستند و نقش مهمی در ذخیره و قدرت باروی مردان دارند.

بیضه ها، در خارج از حفره های بدن و در کیسه ای پوشیده شده اند. دو عملکرد اصلی بیضه ها، شامل تشکیل سلول های اسپرم توسط اسپرماتوژنز و تولید هورمون جنسی مردانه، تستوسترون است. سیستم تولید مثل زنانه هم  شامل دو ژن زنانه (تخمدان) است که باعث تولید سلول های تخمک و کانال ها و ساختارهای مرتبط می شود.

از آنجایی که بیضه ها مسئول تولید سلول های اسپرم هستند، سلامت این عضو از بدن در مردان برای باروری آن ها، بسیار مهم است.

تیم ترجمه نبض ما

منبع:www.shadygrovefertility.com

مراحل تولید اسپرم در مردان چگونه است؟

۵ (۱۰۰%) ۱ رای

مطالب مشابه